Hilma af Klint: sex första delarna i catalogue raisonné utgivna
- 25 november, 2021
- Författare: Simon-hohn
Bokförlaget Stolpe ger ut en catalogue raisonné, den första i sitt slag, över den svenska konstnären Hilma af Klint. På Serpentine Gallery i London firades att de sex första delarna nu är utgivna.
Förra veckan firades de sex första delarna av Hilma af Klints catalogue raisonné på Serpentine Gallery i London. Talade gjorde bokens två redaktörer, Kurt Almqvist och Daniel Birnbaum, samt konstkritikern Jennifer Higgie. Den sjunde och sista delen av katalogen utkommer i oktober 2022.
Relaterade nyheter
Patrik Hadenius nominerad till årets Augustpris i kategorin Årets svenska fackbok
Författaren och språkvetaren Patrik Hadenius är nominerad till Augustpris i kategorin Årets svenska fackbok med sin bok "Vasas tes..
Adrian Wooldridge på Sverigebesök
Adrian Wooldridge på Sverigebesök med anledning av sin aktuella bok om liberalismens kris, ”Den revolutionära mitten”.
Bokmässan 2026 montersamtal
Bokförlaget Stolpe monterprogram för Bokmässan 2026